Před zpracováním

Na příbalovém letáčku je uvedeno číslo šarže (např. 1A, 001 apod.). Na jednu stěnu lepte jen tapety se stejným číslem šarže, aby se nevyskytly barevné odchylky.
Pokud je na tapetě uvedena značka ↑↓, lepí se každý následující pruh v opačném směru než předcházející.
Dbejte na uvedenou délku vzoru, tzv. raport. Pokud není délka vzoru uvedena, ale je u raportu poznámka 0 nebo „ansatzfrei“, lepí se tapeta bez sesazování vzoru.

Správný podklad

Podklad musí být čistý, suchý, pevný, rovný a lehce savý. Staré tapety a nedržící nátěry je třeba odstranit, nerovnosti vyrovnat. U tapet dbejte na jednobarevný, pokud možno světlý podklad – plochy s různým odstínem by mohly prosvítat.

Lepidlo

Tapetová lepidla jsou velmi rychle připravena k použití. Během několika minut je můžete začít nanášet na stěnu / roli. To vše zcela jednoduše: lepidlo pomalu vsypeme za stálého míchání do studené vody, odstavíme na 5-10 minut, potom znovu zamícháme. Poměr ředění je uveden na obalu lepidla nebo v přiloženém návodu. Pokud je uvedeno více variant na různé typy tapet, držte se toho nejnižšího množství vody a raději vodu přilijte. Vždy by se mělo rozmíchat celé balení lepidla, abyste docílili správných vlastností lepidla. Tapetovací lepidla jsou vícesložková a při rozmíchání jen části by se mohlo stát, že Vám bude některá složka v lepidle chybět.
Platí pravidlo: Čím je voda studenější, tím lepší je rozpouštění, konzistence a lepicí síla lepidla.
Jednodušší variantou je pak tekuté lepidlo, které už je naředěné ve správném poměru. Toto lepidlo je navíc univerzální na všechny typy tapet i různé podklady (savé i nesavé). Používejte značkové lepidlo doporučené prodejcem.

Lepidlo by mělo vypadat jako hustá kaše nebo rosol ;-)

Nanášení lepidla na vinylové a papírové tapety

Pruhy tapet vyrolujte vždy ve stejném směru a ustřihněte. Naneste lepidlo sytě a rovnoměrně, i na hrany. Oba konce pruhu volně přeložte a pruh lehce, bez zlomení srolujte. Nechte cca 2 minuty měknout. Dbejte na stejnou dobu měkčení u všech pruhů!

Lepení

Pruhy lepte čistě k sobě na doraz, aby nevznikl přesah. Spoje se mohou případně ještě opatrně přitlačit válečkem na spoje. Při lepení problematický ploch (např. okenních výklenků nebo rohů) se doporučuje dvojitý řez, příp. ještě dodatečně nanést disperzní lepidlo. Případné skvrny od lepidla ihned odstraňte čistou vodou, v žádném případě nedrhněte. Tapetovacím kartáčem nebo gumovým válečkem vytlačte bubliny a přitlačte pruh na stěnu. Během schnutí dbejte na konstantní prostorovou teplotu.

Tapetování rohů

Nikdy nelepte celý pruh tapety přes roh, nýbrž jej ukončete zaříznutím v rohu. S dalším pruhem pokračujte od hrany rohu.

Tapetování stropů

Pracujte nejlépe ve dvojici. Pruh tapety na jednom konci přidržte smetákem, přiložte a v celé délce uhlaďte.

Poznámka: při tapetování stropů je třeba obzvláště dbát na čistotu a pevnost podkladu.

Lepení tapet na umakartový podklad koupelnového či kuchyňského jádra

Pro vlhčí prostory používejte výhradně omyvatelné voděvzdorné tapety. Umakartový podklad dobře zdrsněte, lepidlo nanášejte rovnoměrně na tapetu, okraje tapet navíc podmažte nejlépe speciálním lepidlem. Dbejte na dobré dosedání pruhů při okrajích van apod., zamezte případnému průniku vody pod omyvatelnou vrstvu utěsněním gumovou lištou nebo silikonovým tmelem Makroflex příslušné barvy.

Kontrola

Po zpracování tří pruhů zkontrolujte případné nedostatky kvality. U mnoha vzorů slouží jako předloha příroda, se záměrnými nepravidelnostmi a stíny. Tyto efekty dávají mnohým tapetám osobitost a nejsou podnětem k reklamacím. Výrobce v žádném případě nepřebírá náklady na zpracování více jak tří pruhů.

Příbalové letáky a vzorky prosím uschovejte.